Aby člověk, který chce jet na letní hudební festival, nevypadal jako „lama“ a hlavně si nepřidělal
zbytečné starosti, měl by se předem seznámit s některými nezbytnostmi: se způsobem dopravy,
možnostmi ubytování, stravování a s požadavky organizátorů. Někdy je třeba do příprav zahrnout i
obstarání potřebného vybavení.
Obtížnost: Jednoduchý
Návod
- Rozhodneme-li se jeť na hudební festival, předem bychom se měli podívat na jeho webové stránky. Skoro všechny větší „fesťáky“ je provozují s několikaměsíční m předstihem.
- Na stránkách najdete seznam pozvaných a potvrzených účinkujících, cenu vstupného (v předprodeji nebo při zaplacení on-line bývá levnější a při vícedenních akcích je možno koupit si buď permanentku nebo jednodenní vstupenku).
- Dále pořadatelé většinou zveřejní mapu místa, kde se festival koná a možnosti spojení: pro motoristy souřadnice do GPS a místo možného parkování, pro ostatní vlakové nebo autobusové spojení. Jestliže se fesťák koná v nějakém větším městě (například RFP či Hip- hop Camp v Hradci Králové), jezdí k místu konání speciální spoje (většinou od nádraží).
- U vícedenních festivalů pořadatelé vymezí prostor pro stanování. Takový kemp by měl být vždy vybaven toaletami a tekoucí vodou (většinou to jsou toi-toiky a koryta se studenou vodou). Počítejte ovšem s polními, skutečně zhoršenými (až hroznými) hygienickými podmínkami.
- V kempu si můžete postavit stan. Jestliže s tím nemáte moc zkušeností, cvičně si ho postavte ještě před odjezdem, abyste věděli, kam která tyčka či kolíček patří. Jestliže si stan vypůjčíte, buďte na něj opatrní a při jeho bourání sbalte všechny jeho komponenty. Majitel je bude potřebovat.
- Nezbytností pro přespání je i spací pytel a podložka. Jestliže nemáte karimatku, stačí lehká a levná alumatka (lze ji koupit i u benzinky).
- Věci si sbalte do batohu, netahejte je v rukách nebo v tašce přes rameno. Není to pohodlné, nadřete se a snadno něco ztratíte.
- Výhodou stanu je, že po zaplacení (nízkého) kempovného by za případnou ztrátu věcí měl ručit pořadatel festivalu. Přesto s sebou nevozte nikdy nic cenného. Ve stanu ovšem můžete nechat bágl, když odejdete do prostoru k podiím (někde to není odděleno).
- Před vstupem „na plac“ vás někdy bude čekat osobní prohlídka: ochranka bude hledat foťáky, jídlo a pití a nebezpečné předměty. Budete-li chtít pronést láhev, donutí vás vypít ji před vstupem. Má to logiku – v areálu jsou stánky s občerstvením a jejich provozovatelé (zhusta sponzoři festivalu) chtějí tržbu. Ostatně – na zábavu také s vlastním jídlem a pitím nejdete, hnali by vás.
- Focení bývá zakázáno, mohou jen akreditovaní novináři. Pořizování snímků mobilem nikdo nehlídá (kvalita je taková, že fotky nelze komerčně zneužít).
- Stánky „na place“ většinou nabízejí stále stejné věci: klobásy, stejky, čínské nudle či halušky (i ve vegetariánské podobě). Nápojů bývá větší výběr (značkové stánky s pivem i nealko). Tvrdý alkohol se většinou neprodává (jsou výjímky). Máte-li vybíravý jazýček, najezte se v kempu z vlastních zásob.
- Obzvláště v okolí větších aglomerací je zvykem, že si účastníci fesťáku nakoupí v nejbližšším supermarketu a nákup si odvážejí v uloupeném nákupním vozíku. Policisté (měšťáci i státní, kteří mají v době konání akce vždy pohotovost) tento zvyk znají a v klidu na takové hříšníky někde za křovíčkem čekají. Sankce pak nejsou příjemné ani levné.
- Po celou dobu konání je na místě služba integrovaného záchranného systému (zdravotníci, hasiči, městská a státní policie).
- Cesta zpět bývá rovněž pořadateli ošetřena: kyvadlová doprava, asistence dopravní policie, někdy i posílené spoje.